انتخاب نسخه مناسب مرورگر فایرفاکس

یکی از موارد مهم در محیط های Enterprise انتخاب نسخه مناسب نرم افزارها می باشد. Mozilla Firefox نیز یکی از مرورگرهای محبوب در بین کاربران می باشد. اما مدیران سیستم چه میزان در مورد نسخه های مختلف آن مطلع هستند؟ در این نوشته سعی می کنم تا با توضیحاتی مختصر مقداری با تفاوت نسخه های موجود آن آشنا شویم.

به صورت کلی دو نوع فایرفاکس با نحوه بروزرسانی متفاوت وجود دارد:

  • فایرفاکس نسخه Rapid Release: این نسخه هر شش هفته یک بروزرسانی کلی دریافت می نماید و شامل جدیدترین قابلیت ها می باشد. البته در فواصل بین بروزرسانی ها، آپدیت های دیگری در زمینه رفع مشکلات امنیتی و اختلالات احتمالی دریافت می نماید.
  • فایرفاکس نسخه Extended Support Release یا ESR: هر چهل و دو هفته یک بروزرسانی کلی دریافت می کند و البته حداقل هر شش هفته بروزرسانی های امنیتی و کاربردی دریافت خواهد کرد.

همانطوری که مشخص است نسخه ESR بعلت عدم نیاز به بروزرسانی در فواصل کوتاه برای محیط های Enterprise مناسب تر است. علاوه بر تفاوت در نحوه ارائه بروزرسانی، نسخه ESR دارای قابلیت هایی است که نسخه RR آنها را دارا نمی باشد. البته بازهم تاکید می کنم، تفاوت در منطق بروزرسانی ها است. در نسخه RR قابلیت های جدید هدف بوده است و در نسخه ESR پایداری مرورگر هدف اصلی به شمار می آید.

در محیط های Enterprise می توان این تنظیمات را از طریق Group Policy کنترل نمود که البته برای این موضوع فایل های admx موردنیاز را موزیلا ارائه نموده است.برخی از آنها شامل کنترل بروزرسانی ها و قطع نمودن بروزرسانی خودکار، مدیریت Extensionها، مدیریت صفحه Home Page و موتورهای جستجو می باشد که از طریق پالیسی قابل کنترل است.