آپدیتیکال، سامانه متمرکز بروزرسانی نرم افزاری

هر سیستم می تواند به عنوان ورودی بالقوه حمله کنندگان سایبری عمل نماید که درصدد هستند مجموعه شما را قربانی حملات خود نمایند. آنها می توانند از طریق سرقت اطلاعات، باج افزارها و جاسوسی اطلاعات تجارت و عملکرد شما را مختل نمایند. کوچکترین آسیب پذیری در یک نرم افزار می تواند آسیب های جبران ناپذیری در هر شرکت بوجود آورد.

بیشتر سیستم های مورد استفاده در محیط کاری (و بسیاری از سیستم های شخصی) دارای سیستم عامل ویندوز از شرکت مایکروسافت می باشند. این شرکت نیز ابتدای فعالیت ویندوز، به فکر ارائه بروزرسانی های آن بوده و هست. علاوه بر سرویس بروزرسانی متمرکز خود که با عنوان Microsoft Update شناخته می شود و در بستر ابری میزبانی می گردد، جهت استفاده متمرکز و کنترل شده در محیط های کاری، سرویس WSUS را نیز ارائه کرده است.

در این سرویس می توان بدون نیاز به دخالت کاربر، سیستم عامل ویندوز و سایر محصولات شرکت مایکروسافت همانند Office، SQL و … را بروزرسانی نمود. همچنین با ارائه SCCM قابلیت های دیگری همانند ساعت دقیق نصب و کنترل پهنای باند شبکه به همراه Patch Management به مدیران و کارشناسان IT ارائه شده است.

اما نرم افزارهای مورد استفاده در سیستم های Enterprise به محصولات شرکت مایکروسافت خلاصه نمی شود. بعلت تنوع کاری محصولات متنوعی از شرکت های مختلف همانند Adobe، Mozilla، Google و … می بایستی بر روی سیستم ها نصب نمود. شرکت های تولید کننده نرم افزار علاوه بر اضافه نمودن قابلیت های جدید، به صورت دوره ای آسیب پذیری های امنیتی و عملکردی نرم افزارهای خود را برطرف و بروزرسانی برای آنها ارائه می نمایند که نصب آن علاوه بر ایجاد رضایت در کاربران و افزایش عملکرد آنها بعلت قابلیت های جدید نرم افزارها، حفره های امنیتی را که به عنوان درگاه ورودی مهاجمان سایبری استفاده می شود، Patch می نماید.

اما اطلاع از ارائه بروزرسانی، دریافت نسخه جدید، بررسی سیستم ها در رابطه با نسخه مورد استفاده، شناسایی سیستم های دارای نسخه های قدیمی از آن نرم افزار و در ادامه نصب نسخه جدید، عملیاتی بسیار گسترده برای حتی یک مورد از نرم افزارهای مورد استفاده همانند Google Chrome نیازمند است. عواملی همچون تنوع معماری نرم افزار (32 و 64 بیتی) و همچنین زبان مورد استفاده (EN، FA و …) نیز بر پیچیدگی موضوع می افزاید.

شرکت های معدودی در دنیا سعی بر این داشته اند که با ارائه سامانه ای نرم افزاری این بروزرسانی ها را به صورت متمرکز در مجموعه ها انجام دهند. اما قرارگیری یک سامانه پیچیده در هر شرکت علاوه بر هزینه های خرید و راه اندازی، نیازمند نیروی راهبری متخصص آن سامانه می باشد که خود این موضوع مانع از استفاده شرکت های کوچک و متوسط از این ابزارهای بروزرسانی می گردد.

UPDATICAL به عنوان یک مرجع برای بروزرسانی نرم افزارهای کاربردی، با استفاده از زیرساخت های موجود شرکت مایکروسافت جهت بروزرسانی سیستم ها (WSUS و یا SCCM) در ساده ترین حالت ممکن، ضمن دریافت کاتالوگی از آپدیت های نرم افزارها، ابتدا سیستم های دارای نسخه های قدیمی تر و نیازمند بروزرسانی را شناسایی کرده و سپس می تواند بدون نیاز به دخالت کاربر، ابزاری جهت نصب بروزرسانی ها به صورت خودکار بر روی همه سیستم ها باشد.

عملیات به این صورت است که هر سیستم موجود در شبکه جهت بررسی بروزرسانی ویندوز و آفیس خود به سرور WSUS و یا SCCM مراجعه کرده و کاتالوگ آنها را بررسی می کند و در صورت نیاز به آپدیتی از لیست موجود آن را درخواست می نماید. حال UPDATICAL کاتالوگ موجود را گسترش داده و بروزرسانی های سایر نرم افزارهای کاربردی را نیز به هر سیستم ارائه می نماید. تمامی تنوع نرم افزارها همانند نسخه های 32 و 64 بیتی و همچنین نسخه های مختلف زبانی در کاتالوگ گنجانده شده است.

هر کامپیوتر بدون نیاز به نصب هرگونه Agent اضافه، با توجه به نرم افزارهای نصب شده خود و نسخه آنها، درخواست احتمالی برای بروزرسانی را ارائه می دهد. در کنسول UPDATICAL، این درخواست ها تجمیع شده و در مورد هر نرم افزار کاملا مشخص می شود که چه سیستم هایی نسخه قدیمی تر دارند و می بایستی آپدیت برای آنها نصب شود.

مدیر سامانه ضمن بررسی آپدیت های موردنیاز سیستم ها، موارد موردنظر خود را به سیستم ها جهت نصب ارائه می نماید. فرآیند نصب به صورت کاملا اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت کاربر و یا حتی مراجعه نیروی Helpdesk به سیستم موردنظر، انجام شده و در بررسی بعدی هر سیستم بروزشده به جای گزارش نیاز به نسخه جدید، منطبق بودن با آخرین نسخه را ارائه می دهد.

کلیه اطلاعات نسخه های بروز نرم افزارها در کاتالوگ UPDATICAL موجود است و این کاتالوگ با ارائه نسخه جدید از هرکدام از نرم افزارها (به عنوان مثال نسخه جدید Mozilla Firefox) نهایت ظرف مدت 48 ساعت بروز شده و نسخه جدید نرم افزار را به سیستم ها معرفی می نماید.